poniedziałek, 02 maj 2022 10:47

Czy są takie branże lub zawody, w których powinniśmy ubezpieczać się na większe pieniądze?

Napisał

Są zawody czy branże, które są związane z większym ryzykiem wypadku czy choroby. Oczywiście Towarzystwa Ubezpieczeniowe opierają się z dużym stopniu na danych statystycznych dotyczących wypadków, śmierci, chorób w poszczególnych zawodach, ale także wieku ubezpieczonych. Jeśli miałbym odpowiedzieć w których branżach powinno się ubezpieczać na wyższe kwoty to powiem tak: wysokość odszkodowania z polisy powinna być ustalona z Doradcą indywidualnie przez każdego z nas. To, że górnik w kopalni miedzi narażony jest na tąpnięcia pod ziemią czy chorobę zawodową jaką jest pylica, albo alpinista przemysłowy zawsze ryzykuje życiem pracując na wysokości to jedno, a ile będzie potrzebował pieniędzy, aby wrócić do zdrowia to drugie.

O wysokości sum ubezpieczenia powinny przede wszystkim decydować nasze koszty życia, koszty leczenia i jak obniży się nasze wynagrodzenie kiedy będziemy na zwolnieniu lekarskim. Co do wysokości ubezpieczenia na wypadek naszej śmierci, trzeba również ustalić z doradcą ile straci rocznie dochodu wdowa po nas? Ile wyniesie renta po ojcu dla dzieci? To są rzeczy, które wpływają na wysokość ubezpieczeń.

Rodzaj zawodu jaki wykonujemy jest obarczony mniejszym ryzykiem – praca biurowa i większym – pracownik budowlany na wysokościach. Jednak pamiętajmy o tym, że wypadki czy choroby mogą i zdarzają się także poza naszą pracą. Z mojego zawodowego doświadczenia wynika, że każdy z nas powinien mieć swój własny dopasowany program ochronny. Musimy zdawać sobie sprawę, że nie wiemy tak naprawdę kiedy wrócimy do pracy a w tym czasie mamy mniejszą wypłatę  - 80% podstawy wynagrodzenia czy głodowe świadczenie z ZUS dla mikro przedsiębiorcy. W przypadku tych drugich, pieniądze często przynoszą dzięki własnej pracy i nie mają zastępstwa na czas leczenia. Należy też popatrzeć jak wygląda procentowy udział w dochodzie naszej rodziny, nas i naszych małżonków. Co w sytuacji kiedy to my przynosiliśmy 60 czy 80% pieniędzy do całego budżetu domowego? Zwróćmy też uwagę na to, jakie czekają nas koszty leczenia. Sam proces rehabilitacji kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych po wypadku, nie wspominając o kosztach wizyt lekarskich, leków czy badań diagnostycznych. Sytuacja ma się o wiele gorzej kiedy mamy zdiagnozowaną chorobę przewlekłą jaką jest nowotwór złośliwy.

Jedną z najważniejszych kwestii jest fakt, że leczenie często jest długie, liczone w latach i kosztowne. Niestety mamy do dyspozycji w Polsce tylko garstkę leków nowej generacji, a każdy z nas w takiej sytuacji chce walczyć z chorobą najlepszą dostępną bronią. Nawet te 80% podstawy wynagrodzenia z ZUS jest tylko na 6 miesięcy i ewentualnie przedłużone na kolejne 3 miesiące. Prawda jest brutalna ale ZA PIENIĄDZE KUPISZ WSZYSTKO, co oferuje świat medycyny. Dlatego nie ma większego znaczenia w jakiej branży pracujemy, bo nie ma algorytmu który nam powie, że na pewno nic się nam nie stanie, albo że nie zachorujemy.

Podejmując decyzję w własnym programie ochronnym musimy porozmawiać ze specjalistą i obliczyć, jak mocno dane zdarzenie wpłynie na nasze finanse domowe. Wysokie sumy na życie powinny się pojawiać wtedy, kiedy mamy pozaciągane kredyty hipoteczne, ponieważ bank zawsze będzie chciał zaspokoić swoją wierzytelność jak najszybciej. Przestrzegam każdego kto myśli, że ubezpieczenie kredytu w banku zadziała zawsze. Codziennie spotykam się z tymi produktami i wierzcie mi, że w wielu przypadkach te polisy mają szereg wyłączeń. Z resztą tak na chłopski rozum, jak ktoś nie pyta Was o stan zdrowia, to macie gwarancję, że w każdej sytuacji wypłaci Waszej rodzinie np. 500 000 zł? Co do sektora firm, to często wspólnicy w spółce proszą abym przygotował wzajemne, krzyżowe zabezpieczenia w przypadku śmierci wspólnika. Bardzo często w spółkach z o.o. jest dopuszczone, że wchodzą spadkobiercy po zmarłym wspólniku. Co w sytuacji kiedy są to małoletnie dzieci i żona zmarłego, która nie zna się na biznesie tej spółki? To oczywiście temat na oddzielne artykuły, chciałem jednak po raz kolejny podkreślić, że „konsekwencje finansowe” czy inaczej „toksyczność finansowa” choroby, wypadku czy śmierci, dla nas i naszych rodzin ma być najważniejszym powodem do wykupienia polisy, a nie zawód i branża w której pracujemy. 

 

 

Czytany 1584 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 kwiecień 2022 11:05
Przemysław Koch - Profesjonalny Doradca Ubezpieczeniowy

Ubezpieczenia na życie to sfera, w której poruszam się doskonale. W sposób indywidualny buduję program ubezpieczeniowy dla każdego klienta. Zawodowcy nazywają to spersonalizowanym doradztwem. Tak naprawdę, to ja nie sprzedaję ubezpieczeń. Sprzedaję bezpieczeństwo. 
Umów się ze mną na spotkanie. Razem zbudujemy plan na przyszłość.

Gwiezdna 35 C, Legnica

602 236 457   

biuro@kochinsurance.pl