czwartek, 25 listopad 2021 10:08

Po co uprawiać sport?

Napisał

Co to jest sport? To wszelkie formy aktywności fizycznej. To nasza recepta na zdrowe życie. To najlepszy „lek bez recepty” na życie w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Po co uprawiać sport? Bo dzisiaj każdy z nas, od ucznia do pracującego dorosłego człowieka, ponad połowę dnia siedzi, po prostu zastygamy. Nasze organizmy nie są dostosowane do siedzącego trybu życia. Gatunek ludzki w procesie ewolucji wykształcił wszelkie cechy do poruszania się na dwóch kończynach i to nie zmieniło się do dziś. Nie ruszając się, tak naprawdę narażamy się na kłopoty ze zdrowiem.

Często w swoich artykułach mówię o etapach życia. Patrząc na swoje dotychczasowe doświadczenia mogę powiedzieć, że sport w silny sposób wpływa na kształtowanie naszego charakteru. Uprawianie sportów , takich jak piłka nożna, ręczna, siatkówka, bieganie, tenis czy sporty walki, od najmłodszych lat uczy nas wkładania wysiłku w wykonywanie ćwiczeń, dyscypliny - bo trzeba słuchać trenera, a także odpowiedzialności za to, co robię na boisku, bo ma to wpływ na wynik całego zespołu. Przez sport uczymy się pomagania i naprawiania błędu kolegi obok, bo w drużynie jest tylko jedna zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Tylko współpracując i pomagając sobie na boisku można osiągnąć cel. Sport doświadcza i uczy radzenia sobie z porażkami. Kiedy tak bardzo staraliśmy się, a rywal był jednak lepszy. Patrzę dzisiaj jak moja córka przeżywa ze łzami w oczach przegrany mecz, jak była zła na siebie, że nie obroniła więcej piłek. Widzę u niej mieszankę ambicji, rozczarowania i zwykłej złości. W takiej sytuacji uczy się, że jest tylko jedna recepta na wygraną, ciągła praca na treningu i setki powtórzeń. Nie zdając sobie sprawy zaczyna uczyć się pokory i dyscypliny. Doświadczałem tego także na sobie i rozumiem jak drużyna integruje się, szczególnie po porażce. Dzisiaj wiem jak mocno pracują różne charaktery, docierają się i uczą się szacunku do siebie nawzajem.  Ile razy w dorosłym życiu doświadczamy rozczarowań? Ale wiemy, że powinniśmy podnieść się i podjąć duży wysiłek, aby jednak osiągnąć swój cel. To także dotyczy spraw rodzinnych, pracy czy relacji z przyjaciółmi.

Sport daje te rzeczy, które jest nam ciężko przekazać swoim dzieciom. Dlatego zauważyłem, że jeśli My rodzice zaczynami uprawiać jakikolwiek sport, to jest bardzo duża szansa, że nasze dzieci pójdą za nami. Nie ma nic wspanialszego jak wspólnie spędzony czas aktywnie, a nie przed telewizorem czy monitorem w domu. Z kolei dla nas dorosłych, uprawianie sportu jest  doskonałym sposobem, aby znaleźć czas dla siebie samych. Możemy na chwilę odciąć się od natłoku informacji, zadań do zrobienia, terminów i problemów. Po to, aby zmęczyć się fizycznie, ale odpocząć psychicznie. Bieganie, jazda na rowerze czy basen powodują, że mamy więcej powera w tygodniu. Poza tym, sport połączony ze „zdrową michą”, to doskonała recepta na zrzucenie wagi i tym samym zażegnanie takich odczuwalnych dolegliwości jak senność w ciągu dnia, późne pory zasypania, problemy z porannym wstawaniem. Wiem o czym mówię bo kiedy parę lat temu zakończyłem zawodowe uprawianie sportu i odłożyłem aktywność do szafy, to dobiłem do 115 kg i odczuwałem wszystkie te dolegliwości.

Oprócz mojej ukochanej piłki ręcznej, która uprawiam od 25 lat,  w ostatnich 3 latach pokochałem sporty siłowe, które są moją drugą pasja. Uwielbiam założyć słuchawki na uszy, puścić ulubioną muzę i pracować nad sobą – nie ma mnie dla nikogo. Genialne. W tym roku odkryłem rower na nowo, biorąc udział w rajdzie charytatywnym trasą R10 na pomorzu i już nie mogę się doczekać kolejnego w 2022.

Uprawianie sportu to najlepszy sposób na oczyszczenie naszego organizmu, utrzymanie w dobrej kondycji naszych organów i szkieletu, ale także utrzymanie dobrego samopoczucia. Każdy kto doświadczył przypływu dopaminy wie, jakie to wspaniałe uczucie i jaką mamy energię witalną w ciągu dnia. Sport to najlepszy „energetyk” jaki znam. Zalecam kilka razy w tygodniu.

Ze sportowym pozdrowieniem Przemysław Koch.

 

 

Czytany 403 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 styczeń 2022 13:37
Przemysław Koch - Profesjonalny Doradca Ubezpieczeniowy

Ubezpieczenia na życie to sfera, w której poruszam się doskonale. W sposób indywidualny buduję program ubezpieczeniowy dla każdego klienta. Zawodowcy nazywają to spersonalizowanym doradztwem. Tak naprawdę, to ja nie sprzedaję ubezpieczeń. Sprzedaję bezpieczeństwo. 
Umów się ze mną na spotkanie. Razem zbudujemy plan na przyszłość.

Gwiezdna 35 C, Legnica

602 236 457   

biuro@kochinsurance.pl