środa, 12 styczeń 2022 12:07

Po co budować kapitał firmowy? Dlaczego warto rozwijać firmę?

Napisał

Ci  z Was, którzy prowadzą własną firmę tak jak ja, doskonale wiedzą, że jest to niełatwe zadanie. Wymaga pełnego zaangażowania i mnóstwa energii. Część z nas pracuje na umowę o pracę, kontrakt czy mianowanie i również każdego dnia korzysta ze swoich umiejętności, aby wykonać dobrze powierzone zadania. Zarówno przedsiębiorca jak i osoba pracująca w ramach firmy, chcą rozwijać swoje umiejętności, iść dalej. To naturalny proces i jest to wpisane w nasze DNA. Powinniśmy ciągle się rozwijać, nie stać w miejscu.

Po 15 latach prowadzenia własnej działalności zmieniłem pogląd na wiele spraw finansowych. Dlaczego warto budować kapitał firmowy i rozwijać swoją firmę? Nie jestem aż tak kompetentny, aby wypowiadać się na temat budowania i rozwoju małych, średnich przedsiębiorstw, bo to wymaga wyższych umiejętności, niż moje. Jestem jednak przekonany, że część poniższych założeń będzie spójna. Kiedy w 2007 zakładałem działalność ubezpieczeniową, to kompletnie nie wiedziałem jak prowadzi się firmę.

Branża ubezpieczeniowa ma bardzo szerokie spektrum usług i pierwsze co zrobiłem, to ustaliłem w czym chcę się specjalizować i gdzie pozyskiwać klientów. Od początku mój wybór był jasny: obszar ubezpieczeń na życie i funduszy kapitałowych. Z perspektywy czasu, uważam to za bardzo dobrą decyzję, bo nie rozpraszałem swojej uwagi na inne ubezpieczenia, tylko kształciłem się w konkretnym obszarze. Nauka zawodu jest procesem ciągłym. Uważam, że aby rozwijać siebie i tym samym firmę, podstawą jest ciągły proces kształcenia, bycie na bieżąco z tym, co pojawia się na rynku, a także znajomość produktów i usług konkurencji. Poza tym, aby budować kompetencje swojej firmy, ważna jest znajomość wplatających się rynków, jak np. w moim wypadku znajomość zasad udzielania kredytów hipotecznych czy zasad działania sprzedawanych przez banki polis na życie, a także instrumentów inwestycyjnych. Dla mnie w obszarze ubezpieczeń na życie, dużym przełomem było poznanie zasad dziedziczenia, czyli co dzieje się po śmierci z firmą czy naszym majątkiem, kto je dziedziczy, jakie zagrożenia są w przypadku małoletnich dzieci itd. Uważam, że pieniądze przeznaczone na dobre i profesjonalne szkolenia, to doskonała inwestycja w naszą firmę.

Widzę u swoich klientów w gabinetach certyfikaty szkoleniowe. Jestem z tych osób, które uważają, że jak nie poszerzamy swojej wiedzy zawodowej, to cofamy się względem innych firm. Kiedy poszerzamy swoje kompetencje, to nasi klienci to widzą i mogą polecać nasze usługi swoim znajomym. Z biegiem lat zacząłem dostrzegać potrzebę pomocy w sprawach administracyjnych. Wiedziałem, że aby prawidłowo obsługiwać swoich klientów i jednocześnie mieć czas na spotkania z nowymi potrzebuję zatrudnić asystentkę. To kolejna ważna sprawa w rozwoju firmy,  ponieważ o jej wartości decydują ludzie, którzy ją tworzą. Mam ten komfort, że zatrudniam kompetentną i rzetelną asystentkę, a dzięki temu mogę jeszcze bardziej efektywnie spożytkować czas na spotkania z klientami. To bardzo ważne, aby cześć zadań oddelegować do właściwej osoby.

Mam również w swoim biurze dwoje doradców, z których jeden specjalizuje się w ubezpieczeniach majątkowych, komunikacyjnych, a drugi w ubezpieczeniach grupowych. To kolejna ważna kwestia, ponieważ należy pozwolić osobom, z którymi współpracujesz wybrać własny sposób i styl działania.  Już od kilku lat zacząłem zauważać, że co raz więcej rzeczy w mojej branży dzieje się sieci internetowej. W końcu zrozumiałem, że równie doskonałym miejscem, aby pokazać Wam kim jestem, czym się zajmuje są social media. Dziś nie sposób bez tego rozwijać swojej firmy. Musimy zmieniać się, bo świat idzie do przodu. Poza tym jest wiele zagrożeń jakie mają wpływ na rentowność każdego biznesu. Pandemia pokazała jak część firm upadła, a inne rozkwitały w tym okresie. Firma jest żywym organizmem, o który trzeba dbać, aby sprawnie funkcjonował.

Jeszcze 10 lat temu, nikt z nas by nie powiedział, że będą samochody i rowery elektryczne, że większość zakupów będziemy robić w sieci, a nasze dzieci uczyć się zdalnie w domu. Poza tym życie rodzin przedsiębiorców kręci się wokół firmy. Historia tych rodzin, to także historia firmy. Dzisiaj patrzę na swoją firmę w kontekście swoich dzieci. Wielu z nas zastawia się czy może kiedyś one będą chciały dołączyć do naszego zespołu? A może  będą kontynuować to, co my zaczęliśmy? Na własnym przykładzie czuję satysfakcję z tego, co osiągnąłem swoją pracą i oddaniem dla moich klientów. Własna firma może być naszą pasją. Każdemu z Was tego życzę.

Czytany 412 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 styczeń 2022 14:00
Przemysław Koch - Profesjonalny Doradca Ubezpieczeniowy

Ubezpieczenia na życie to sfera, w której poruszam się doskonale. W sposób indywidualny buduję program ubezpieczeniowy dla każdego klienta. Zawodowcy nazywają to spersonalizowanym doradztwem. Tak naprawdę, to ja nie sprzedaję ubezpieczeń. Sprzedaję bezpieczeństwo. 
Umów się ze mną na spotkanie. Razem zbudujemy plan na przyszłość.

Gwiezdna 35 C, Legnica

602 236 457   

biuro@kochinsurance.pl