poniedziałek, 14 luty 2022 14:07

Jak seniorzy powinni się ubezpieczać?

Napisał

Zgłaszają się do mnie osoby w wieku 60+, które chcą wykupić własny program ochronny. Słyszę wtedy, że teraz będzie im potrzebne, że ważne jest dla nich, aby rodzina miała coś po nich. Wszystko to rozumiem i wiem, że jest to dla nich ważne, ale…

No właśnie na co mogą liczyć seniorzy ze strony sektora ubezpieczeń? Musimy pamiętać, że w pewnym wieku nie będziemy mogli zawrzeć polisy na życie, a nawet jeśli będzie taka możliwość, to może być ona mocno ograniczona. Ale po kolei.

Jak już wspominałem w poprzednich tekstach blogowych, nasz stan zdrowia oraz wiek, to jedne z najważniejszych kryteriów decydujących o tym czy dostaniemy odpowiedni zakres ochrony. Zasada jest prosta. W im młodszym wieku wykupujemy swoją polisę na życie,  tym jej koszt jest mniejszy. Wynika to z faktu, że wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe na świecie wyliczają koszty ochrony na podstawie prawdopodobieństwa naszej śmierci.  Tutaj m.in. z pomocą przychodzą dane statystyczne, tzw. „tabele długości życia Polaków” czy dane dotyczące zachorowalności w poszczególnych grupach wiekowych. itd. Jeśli do tego zaakceptujemy fakt, że prawdopodobieństwo śmierci każdego z nas wynosi 100%, a zostaje tylko pytanie jak i kiedy, to wiemy jedno. Im jesteśmy starsi i np. przechodzimy na emeryturę, to składka za zawarcie polisy będzie wielokrotnie wyższa, niż dla osoby w wieku 30 lat.

Wysoka cena to jedno, a stan naszego zdrowia w wieku senioralnym to oddzielny temat. Z doświadczenia zawodowego wiem, że choroby serca i układu krążenia, cukrzyca czy historia leczenia onkologicznego bardzo często pojawiają się w wywiadzie medycznym do wniosku dla seniora. Katalog chorób w tym wieku jest większy. Niestety jest duże prawdopodobieństwo, że żadne Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie zgodzi się na ubezpieczenie takiej osoby. Dlatego jeśli Wasi rodzice są w ubezpieczeniu grupowym w pracy i za chwilę będą przechodzić na emeryturę, to warto aby kontynuowali indywidualnie ubezpieczenie grupowe. Oczywiście w 99% przypadków warunki takiego ubezpieczenia ulegają pogorszeniu, tzn. osobie wychodzącej z grupy zostają obniżone sumy ubezpieczenia i wzrasta składka. To jedyna rozsądna decyzja dla seniora jeśli zawczasu nie wykupił prywatnej polisy na życie. Zostaje jeszcze wykupienie „ubezpieczenia z telewizji”,  w którym słyszymy, że jest bez badań, brak odmowy ubezpieczenia, a polisa będzie dostarczona w 24h. Niestety w ubezpieczeniach na życie nie ma. „promocji” „zniżek” „rabatów” czy „okazji”. Dlaczego? Bo tu dla firm ubezpieczeniowych główną rolę odgrywa statystyka. Tego typu ubezpieczenia są drogie w stosunku do sum ubezpieczenia, które nazywam „pogrzebowymi”,  bo ewentualnie pokryją koszty pochówku ubezpieczonego. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia mamy zawsze podane wyłączenia, czyli sytuacje kiedy taka polisa nie zadziała. Trzeba również zwrócić uwagę czy dane Towarzystwo podlega nadzorowi KNF i działa według polskiego prawa ubezpieczeniowego, a nie jest filią firmy zarejestrowanej np. na Cyprze, czyli działa według innych przepisów.

Powyższe fakty pokazują, że polisa na życie powinna pojawić się w naszym życiu jak najszybciej, ponieważ koszt ochrony będzie niższy kiedy jesteśmy młodsi i zdrowsi.  Dla seniorów, jako nowych klientów, rynek ubezpieczeń nie ma za wiele do zaoferowania. Z drugiej strony ktoś może po latach  powiedzieć: płacę za swoją polisę 20 lat i nic z tego nie mam, tyle pieniędzy wpłaciłem. Proponuję wtedy przypomnieć sobie co było powodem jej zakupu? Polisa to czek, który realizujemy w sytuacjach nieprzewidzianych wcześniej lub później. Jeśli Ja mam swoje programy ochronne od 15 lat, to dziś ryzyko mojej śmierci i chorób jest mniejsze czy większe niż kiedy miałem lat 27? Odpowiedź jest oczywista. Nasza Zdolność Ubezpieczeniowa maleje wraz z wiekiem i warto o tym pamiętać. Lepszego i bezpiecznego dnia.

Czytany 310 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 15 luty 2022 08:41
Przemysław Koch - Profesjonalny Doradca Ubezpieczeniowy

Ubezpieczenia na życie to sfera, w której poruszam się doskonale. W sposób indywidualny buduję program ubezpieczeniowy dla każdego klienta. Zawodowcy nazywają to spersonalizowanym doradztwem. Tak naprawdę, to ja nie sprzedaję ubezpieczeń. Sprzedaję bezpieczeństwo. 
Umów się ze mną na spotkanie. Razem zbudujemy plan na przyszłość.

Gwiezdna 35 C, Legnica

602 236 457   

biuro@kochinsurance.pl