czwartek, 14 lipiec 2022 07:17

Czy przy tak wysokiej inflacji powinniśmy się ubezpieczać?

Napisał

Na wstępie wyjaśnijmy sobie czym jest w ogóle inflacja? Mówiąc ogólnie, to proces wzrostu cen. Czyli za te same pieniądze, możemy kupić mniej towarów lub usług. Dziś jak słyszymy, w czerwcu już przekroczyła 15,5% i będzie wyższa. Powodów jest wiele, ale na pewno zamrożenie gospodarek podczas pandemii i drukowanie dużej ilości pieniędzy, jak i obecna wojna na Ukrainie, to najważniejsze z nich.

Dziś, każdy z nas widzi wysokość rat kredytów, cen żywności, opłat za media a kończąc na stacji paliw podczas tankowania. Za wszystko musimy zapłacić więcej. Zjawisko inflacji ma ogromny wpływ na nasze życie, bo kiedy spada wartość złotówki, to bardzo często obniża się poziom naszego życia. To pokazuje jak mocno światem rządzi pieniądz.


Jak to się przekłada na ceny ubezpieczeń domów, mieszkań czy samochodów? Również ten segment rynku zaliczył wzrost cen, a hasło „tanio to już było” nie jest wyłącznie dowcipem. Czy faktycznie te rzeczy materialne są najważniejsze?


Najważniejsi jesteśmy My sami i to, że jesteśmy zdrowi. To My, swoją pracą i zaradnością przynosimy pieniądze do naszych domów, dla swoich rodzin. Porównajmy obecną sytuację, w której musimy więcej płacić za wszystkie niezbędne nam rzeczy, poczynając od chleba, prądu, po paliwo i raty kredytu, z sytuacją kiedy nagle wydarzył się wypadek samochodowy, zawał czy udar. Dopóki pracujemy, to mamy źródło finansowania. Przecież ceny leków czy wizyt lekarskich lub rehabilitacji u fizjoterapeutów także ogromnie wzrosły.


Czy warto się ubezpieczać przy tak wysokiej inflacji? Oczywiście, że tak. W ubezpieczeniach na życie koszty nie wzrosły. O ich cenie decyduje nasz wiek i stan zdrowia. Tak naprawdę, składka jaką płacimy to procent tego, co otrzymamy w sytuacjach kryzysowych. Przecież wypadek czy choroba mogą spowodować, że do końca życia będziemy musieli żyć z renty. Co wtedy? Każdy z nas musi jeść, ubrać się i mieć gdzie mieszkać. W takiej sytuacji już tracimy możliwość zarabiania kasy, pomnażania naszych majątków czy opłacania studiów naszych dzieci. W dzisiejszych czasach słowo NIEPEWNOŚĆ nabrało nowego realnego znaczenia. Kto z nas mógł sobie wyobrazić, że dożyjemy czasów, w których nastąpią po sobie pandemia i wojna? Dziś nie wiemy jak wysoka będzie inflacja i co dalej będzie z tym światem? Ja także nie wiem, ale na pewno nie chcę pozbawiać siebie i rodziny zabezpieczenia finansowego w losowych kryzysowych sytuacjach. Takich, w których koszty leczenia wzrosną wielokrotnie, pensja będzie mniejsza bo świadczenie z ZUS, to tylko 80% podstawy naszego wynagrodzenia. I to maksymalnie przez 182 dni, a potem wizyta na cudownej komisji w ZUS, która zdecyduje czy przedłużyć nam zasiłek chorobowy na maksymalnie kolejne 91 dni. Co dalej po 9 miesiącach? Pojawia się renta, która w przypadku częściowej niezdolności do pracy wynosi minimalnie 1003,83 zł. brutto!


Pamiętajmy, że inflacja była, jest i będzie. Raz mniejsza, raz większa. W Polsce, w 1990 roku, mieliśmy hiperinflację i wynosiła ona 600%. W Turcji obecnie wynosi ponad 70%. Wszyscy na świecie zmagają się z tą sytuacją, chociaż wiadomo, że w każdym kraju jest inny poziom życia. Niezależnie od wysokości cen, polisa na życie powinna być priorytetem. Nie ma dzisiaj pewności dnia jutrzejszego, a składka za polisę to ułamek tego, co dostaniemy. I niestety, to często są jedyne pieniądze jakie dają nam poduszkę finansową przy niskim dochodzie. Znam te sytuacje bardzo dobrze od 15 lat, przede wszystkim z relacji i historii moich klientów. Lepszego i bezpiecznego dnia.

Czytany 1075 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 lipiec 2022 07:51
Przemysław Koch - Profesjonalny Doradca Ubezpieczeniowy

Ubezpieczenia na życie to sfera, w której poruszam się doskonale. W sposób indywidualny buduję program ubezpieczeniowy dla każdego klienta. Zawodowcy nazywają to spersonalizowanym doradztwem. Tak naprawdę, to ja nie sprzedaję ubezpieczeń. Sprzedaję bezpieczeństwo. 
Umów się ze mną na spotkanie. Razem zbudujemy plan na przyszłość.

Gwiezdna 35 C, Legnica

602 236 457   

biuro@kochinsurance.pl